Wyświetlanie wszystkich wyników: 4

Leasing pojazdu

LEASING POJAZDÓW –  finansowanie samochodów osobowych, ciężarowych, ciągników siodłowych, itp...

Leasing maszyn i urządzeń

LEASING MASZYN I URZĄDZEŃ – finansowanie maszyn i urządzeń dla różnych branż

Leasing instalacji fotowoltaicznych

LEASING INSTALACJI FOTOWOLTAICZNYCH – finansowanie dla firm na zakup urządzeń fotowoltaicznych

ABC leasingu – definicje

Wszystko o leasingu

Leasing – jest to jeden z umownych stosunków cywilnoprawnych. W ramach leasingu jedna ze stron umowy (finansujący, inaczej leasingodawca) przekazuje drugiej stronie (korzystającemu, inaczej leasingobiorcy) prawo do korzystania z określonej rzeczy na pewien uzgodniony w umowie leasingu okres, w zamian za ustalone ratalne opłaty (raty leasingowe). Najczęściej spotykanymi formami leasingu jest leasing operacyjny oraz leasing finansowy.

Leasing finansowy – zawierany jest w celu i z zamiarem przewłaszczenia jego przedmiotu, na okres zbliżony do okresu gospodarczej używalności rzeczy. Leasingobiorca pokrywa, obok ceny, wszelkie poniesione przez leasingodawcę nakłady na przedmiot leasingu, a leasingodawca zobowiązuje się do przeniesienia na rzecz leasingobiorcy własności przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy za symboliczną odpłatnością.

W leasingu operacyjnym – leasingobiorca otrzymuje do używania rzecz na krótki czas, a rzecz ta może być przedmiotem wielu dalszych, podobnych umów. Wynagrodzenie uiszczane przez leasingobiorcę ma postać świadczenia okresowego o charakterze zbliżonym do wynagrodzenia za najem lub czynsz dzierżawny.

Leasing zwrotny – występuje, gdy firma posiada liczne środki trwałe, nie posiada jednak gotówki, której potrzebuje; może wtedy oddać część majątku trwałego firmie leasingowej w zamian za gotówkę i wziąć te środki w leasing; dzięki takiemu zabiegowi firma ma jednorazowy zastrzyk gotówki.

Umowa leasingu musi być zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności.
Korzyści płynące z leasingu dla leasingobiorcy:
– niewielkie zaangażowanie własnego kapitału,
– optymalizacja obciążeń podatkowych (tarcza podatkowa),
– możliwość rozliczenia podatku VAT.